ورود   عضویت در سایت
فروش VIP
فروش فوری
هفت نکته مهم برای انجام معاملات ملکی بی دردسر! (معاملات املاک مطمئن)

از آنجا که دعاوی معاملات املاک زمان زیادی جهت پیگیری های قانونی به خود اختصاص میدهد ، عموما سبب تحمیل ضرر مالی ناشی از گذشت زمان نیز بر افراد میشود. پس چه بهتر که همیشه با چشمان باز و مطلع از شرایط قانونی،اقدام به عقد معاملات املاک نماییم . با این مقاله همراه باشید تا با این نکات مهم معاملاتی آشنا شوید.

هفت نکته ی مهم در معاملات املاک 

مورد اول : شناسایی مالک و فروشنده حقیقی

امضا کنندگان قرارداد باید دارای صلاحیت قانونی جهت انجام  معاملات املاک باشند. اگر به جای هریک از طرفین معامله شخص دیگری به عنوان وکیل یا قیم ، قولنامه را امضا میکند باید مدارک شناسایی و وکالت نامه قانونی وی بررسی شود. همچنین اطلاعات فروشنده و مالک اصلی با مدارک صاحب سند مطابقت داده شود. نکته مهم دیگر ممنوع المعامله نبودن طرفین معامله است. به عنوان مثال فرد ورشکسته از نظر قانون امکان شرکت در هیچ معامله ای را ندارد.

مورد دوم : بررسی وضعیت سند
اسناد ملکی دارای اقسام متفاوت با قوانین ثبتی مختص به خود هستند . لذا خریدار یا مستاجر پیش از عقد قرارداد باید از نوع و وضعیت سند آگاه شود. اگر نکته مبهمی در مورد وضعیت سند مالکیت مشاهده میشود میتوان با استفاده از کد رهگیری املاک ، از طریق سامانه دفتر اسناد و املاک کشور، استعلامات لازم را به عمل آورد. 
 
معاملات املاک وثیقه ای یا توقیفی غیر قانونی بوده و خصوصا خریدار را دچار دردسرهای آتی میکند.
به منظور انجام معاملات املاک مطمئن و بی دردسر چه بهتر که در زمان تنظیم قرار داد تنها به بررسی اطلاعات شناسایی افراد اکتفا نکرده و حتما وضعیت مورد معامله از نظر ثبت در دفتر اسناد ، مشاعات ساختمان ، توابع و ملحقات مشخص شود.
نکته مهم بعدی مطابقت ملک با وضعیت موجود آن است. اگر در ساختمان عیب و نقصی وجود دارد حتی در صورت اطلاع دو طرف معامله ، مشخصات آن در متن قولنامه درج شود
 
مورد سوم : توجه به قوانین معاملات املاک ورثه ای
در معامله املاک ورثه ای باید مشخصات دقیق تمام ورثه یا موکلین آنها با اطلاعات ملک و گواهی انحصار وراثت تطبیق دهید. همچنین معامله اینگونه املاک جز با حضور و موافقت تمامی وراث امکان پذیر نبوده و در صورت مخالفت حتی یک نفر، معامله به زمانی پس از پیگیرهای قانونی جهت تعیین سهم هر یک از ورثه موکول میشود. 
 
مورد چهارم : عدم پرداخت یکجای کل مبلغ معامله
نکته مهم دیگر اینکه هرگز تا زمان تحویل گرفتن کامل ملک ، وجه کامل را به فروشنده یا موجر پرداخت نکنید !  تحویل کامل ملک نه تنها به شکل دریافت فیزیکی محل بلکه پس از انتقالات ثبتی سند است. به فروشندگان توصیه میشود ، اگر کل مبلغ معامله را قبل از تحویل ملک دریافت نکرده اند  ،  باقیمانده پول را از نظر مقدار و زمان دقیق پرداخت با شرطی مبنی بر فسخ یک طرفه قرارداد ( در صورت عدم محقق شدن آن ) در قرارداد درج نمایند تا خریدار یا مستاجر هم به شکل متقابل مکلف به پرداخت مبلغ باقیمانده در موعد مقرر شود.
 
مورد پنجم : تعیین شرایطی بر فسخ قرارداد
از آنجا که امکان بروز بسیاری از اختلافات آتی در معاملات املاک وجود دارد ، بهتر است جهت پیشگری از دردسرهای بعدی ، شرایطی بر فسخ را برای هر کدام از آنها تعیین و به شکل کتبی در قولنامه وارد شود.
 
مورد ششم : تاکید بر تنظیم و ثبت سند
از دیگر نکات مهم معاملات املاک به منظور آنکه نه خریدار و نه فروشنده دچار دعاوی حقوقی و ثبتی نشوند ، لازم هست که هر نوع تنظیم سند یا انتقال آن در دفتر اسناد رسمی و سامانه ثبت اسناد و املاک کشور صورت پذیرد.
 
در معاملات املاک استیجاری اگر قولنامه توسط مشاورین املاک تنظیم میشود ، حتما بر دریافت کد رهگیری در زمان تنظیم قرارداد معاملات املاک تاکید شود.
مورد هفتم : تنظیم قانونی قرارداد معاملات املاک 
نکته مهم بعدی جهت شرکت در معاملات املاک با قراداد غیررسمی آنست که معامله باید نزد بنگاه دارای مجوز کسب اتحادیه املاک انجام گرفته و بلافاصله، کد رهگیری و هولوگرام دریافت نمایند. اگر قرارداد رسمی در دفتر اسناد یا سایر مراجع قانونی توسط مامور فاقد صلاحیت تنظیم یا ثبت شود ، نوع آن غیر رسمی و عادی تلقی میشود.
همینطور باید بدانید بنگاه املاک صرفا با داشتن یک سردر با همین مضمون جهت انجام معاملات املاک کافی نیست ! مشاورین املاک می بایست دارای مجوز کسب قابل رویت باشند . دریافت حق کمیسیون خارج از عرف معاملات یا طفره رفتن از ارائه کد رهگیری به دلایل مختلف ، آینده معاملات املاک شما را به خطر میاندازد .
 

 

ثبت نام در خبرنامه
جهت عضویت ، ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید ...
صفحه اصلی قوانین و مقررات انتقادات و پیشنهادات درباره ما تماس با ما
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به استار ملک می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح